YI YI REN - slzovka obecná 400g
Semen Coicis - doplněk stravy
Slzovka obecná nebo též porcelánová, také nazývaná Jobovy slzy, je divoká tráva podobná ječmenu, jejíž semena slouží jako jednodruhová bezlepková obilovina vhodná k přípravě pokrmů, čajů, kaší nebo polévek. Jí se i pražená. Klasy se zralými zrnky se sbírají na podzim, po usušení na slunci se z nich vytřesou zrnka, zbaví se vnější slupky a opět dosuší na slunci. Obsahují přes 10 % vody, 52 % škrobu, přibližně 18 % bílkovin, 7 % tuku a také menší množství vitamínů skupiny B.
K slzovce se váže legenda: V r. 41 n. l. vyslal chanský císař generála jménem Ma Yuan potlačit rebelii povstalců v jihozápadním pohraničí. V této oblasti panovalo horké, dusné podnebí a místní obyvatelé zde používali bílá kulatá zrnka zvláštní rostliny. Když se generál po potlačení povstání po třech letech vracel zpátky, vezl s sebou vůz těchto zrn, aby je mohl zasadit a sklízet i lidé v jeho domovině. Jeho příchod vzbudil velký rozruch, protože lidé si mysleli, že to, co na voze veze, jsou perly, a že se z něho na výpravě stal boháč. Krátce po návratu generál zemřel. Závistivci nelenili a oznámili císaři, že generál si přivezl domů vůz perel. Hněv panovníka byl tak velký, že se příbuzní neodvážili zesnulého generála uložit do rodinné hrobky, ani mu uspořádat pohřební obřady. Tak se mu namísto ocenění za dobrou vůli dostalo nakonec jenom pohany. Proto lidé slzovku pojmenovali „zrnko pro dobrotu – na žebrotu".
Upozornění:
Není určeno jako náhrada pestré stravy.
Nedoporučuje se používat v těhotenství.
Nepřekračujte doporučené dávkování.
Ukládejte na suchém stinném místě mimo dosah dětí.
Minimální trvanlivost vyznačena na obalu.
Maximální dávka: 3 lžíce denně
Obsah balení: 400 g
Země původu: Čína
Recepty:
Čaj ze slzovky:
Jednu lžíci zrn slzovky opražíme na suché pánvi, poté povaříme asi 15 minut ve vodě a scedíme.
Pomazánka se zeleninou a řasou:
2/3 rýže, 1/3 slzovky se vaří společně s mořskou řasou. Odvar se pije jako léčivý čaj. Uvařené obiloviny můžeme dále upravit např. jako "kubu", či směs rozmixovat a použít jako základ pro pomazánku, prejt, nákyp, smažené placičky.
Zeleninová polévka:
Na pánev dáme na chvíli opražit slzovku a podlejeme teplou vodou, přidáme sůl, petrželku a celer nebo i nějaké bylinkové koření, kousek mořské řasy, na obilovinu položíme mrkev, kousek celeru, dvě malé cibulky, lžičku např. konopného oleje a dáme vařit. Pokud nepoužijeme tlakový hrnec, vaříme až 50 minut na mírném plameni. Na talíři dozdobíme kvašenou zeleninou, třeba červenou řepou s křenem.
Polévka se slzovkou:
1 čerstvé kuře, 2 1/2 l vody, 30 g slzovky namočené přes noc ve vodě, 5 nasekaných plátků čerstvého zázvoru, 300 g pokrájených čerstvých hub, 3 snítky nasekané cibulky, 1 polévková lžíce soli, 2 polévkové lžíce rýžového vína, 1/2 čajové lžíce čerstvě mletého pepře. Očistíme kuře a nakrájíme ho na plátky. Plátky dáme do hrnce s vodou a předem namočenou slzovkou, zázvorem a přivedeme k varu. Poté ztlumíme plamen a dusíme 2 hodiny, dokud není kuře křehké.
Přidáme všechny ostatní ingredience, dusíme cca 2 minuty a polévku můžeme podávat.
Slzovka s mrkví:
500g mrkve nakrájíme a spaříme horkou vodou nebo lehce povaříme. V jiném hrnci uvaříme asi 1 kg slzovky. Vaříme cca 1,5 hodiny na hustou a lepivou kaši. Smícháme a ještě povaříme, případně můžeme přidat trochu třtinového cukru.
Doporučujeme užívat misku denně (250 ml).
Když vařenou slzovku rozmixujete, můžete z hmoty udělat pomazánku nebo moc dobré smažené placičky. Když ho zapečete, získáte obdobu sekané či nákypu. Výborný je s houbami připravený jako „kuba“. Také se dá udělat slzovkové rizoto.